بیت کوین یا آلت کوین؟ تفاوت سرمایه گذاری روی هر کدام چیست؟

برای فعالیت در حوزه رمز ارزها، باید تفاوت های اصلی بیت کوین و آلتکوین ها را بدانیم، تا سرمایه گذاری بهتر و حرفه ای تری انجام دهیم. همچنین در زمان های مختلف، سرمایه گذاری در بیت کوین یا آلتکوین ها می تواند متفاوت باشد؛ در برخی مواقع خرید بیت کوین سودآوری بیشتری دارد و در بعضی برهه های زمانی، خرید Altcoinمی تواند سود بیشتری برای ما داشته باشد.

بنابراین در این مقاله ابتدا به رفتار رمز ارزها در سال ۲۰۲۰ می پردازیم،  نکات مهم در سرمایه گذاری روی بیت کوین و آلتکوین ها را بازگو می کنیم و در انتها بررسی می کنیم تا ببینیم اکنون بر روی کدام رمز ارزها سرمایه گذاری کنیم. با ما همراه باشید.

سرمایه گذاری در بیت کوین یا آلتکوین ؟

بیت کوین اولین و بزرگ ترین رمز ارز دنیاست و در طول سال ها، اعتبار و ارزش سرمایه گذاری خود را اثبات کرده است. بنابراین BTC را می توان به عنوان پایه ثابت سبدهای سرمایه گذاری در نظر گرفت.

از آنجایی که Bitcoin مشهورترین رمز ارز است، معمولا سرمایه گذاری در این حوزه با خرید BTC شروع می‌شود؛ به این دلیل که بیشتر سرمایه‌گذاران بخشی از درآمد و پس انداز خود را به خرید اولین رمز ارز اختصاص می‌دهند، قیمت این دارایی افزایش می‌یابد.

چگونه از سرمایه گذاری در بیت کوین سود کسب کنیم؟

با افزایش قیمت بیتکوین و کسب سود کافی، سرمایه‌گذاران به این فکر می‌افتند که چطور می‌توانند درآمد خود را بیشتر و بیشتر کنند. بنابراین تصمیم به این می‌گیرند که آیا بیت کوین بیشتری بخرند یا قسمتی از سرمایه خود را به دیگر کریپتوها اختصاص دهند.

به هر رمز ارزی به غیر از بیتکوین، آلت کوین یا کوین جایگزین می گویند. در ابتدا، آلتکوین هافورک هایی از BTC بودند و تنها تغییراتی در کدهای آنها اعمال می شد. اما رفته رفته Altcoinهای جدیدی ماننداتریوم به وجود آمدند که دارای بلاک چین مخصوص به خود بودند و ساز و کار و اهداف آنها کاملا با بیت کوین تفاوت داشت. به این صورت، کم کم این بازار بالغ تر شد و اکنون کوین های جایگزینی را می بینیم که واقعا حرفی برای گفتن دارند و می توان بر روی آنها سرمایه گذاری بلندمدت کرد.

آلتکوین ( Altcoin ) چیست؟

بیشتر آلت کوین ها متفاوت تر از بیتکوین عمل می کنند و اهداف آنها نیز فرق دارد؛ بعضی از آنها مدل اقتصادی متفاوتی به نسبت بیت کوین دارند و یا عرضه کوین آنها به شیوه دیگری است؛ برای مثال، عرضه کل BTC ۲۱ میلیون کوین است، اما کل عرضه  لایت کوین، ۸۴ میلیون است.

بیت کوین از الگوریتم گواه اثبات کار ( pow ) برای تولید بلاک ها (که به آن ماینینگ یا استخراج می گویند) استفاده می کند و برای استخراج آن، باید از دستگاه های اسیک ( Asic )استفاده کرد؛ دستگاه های اسیک هم هزینه زیادی دارند و هم برای محیط زیست نیز خطرناک هستند و برق زیادی مصرف می کنند. برای حل این مسئله، بسیاری از آلت کوین ها از الگوریتم های متفاوتی برای تولید بلاک ها استفاده می کنند، که  معروف ترین آنها گواه اثبات سهام ( pos ) و گواه اثبات سهام خصوصی شده یا وکالتی ( Dpos) هستند. این روش ها هم هزینه کمتری دارد و هم برای محیط زیست بی خطر است. 

برخی آلتکوین ها نیز از Altcoinها کاربردهای متنوعی دارند و اهداف مختلفی را دنبال می کنند. برای مثال، بر روی شبکه اتریوم می توان توکن های جدید با کاربردهای مختلف ایجاد کرد، ترون پلتفرم قراردادهای هوشمندی ارائه می دهد که می توان با آن برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) را  ایجاد کرد و مونرو (monero )نیز تمرکز خود را بر روی حریم خصوصی گذاشته است.

قرارداد هوشمند چیست ؟ با کاربردهای smart contract آشنا شود.

در روندهای صعودی بیت کوین، سرمایه‌گذاران انتظار برگشت سودهای بیشتری از سرمایه گذاری خود در کوین های جایگزین دارند و به همین دلیل هم هست که به دنبال تنوع بخشی به دارایی‌ها و تشکیل سبدی از رمز ارزها از قبیل اتریوم هستند.

Ethereum و BNB در حال حاضر و در سال ۲۰۲۱، مشهورترین آلت کوین های بازار رمز ارزها هستند و اغلب گزینه‌ای منطقی برای سبد ارزی سرمایه‌گذاران محسوب می‌شوند. هر چند که اتریوم پلتفرمی با سابقه طولانی و تثبیت شده است، ارزش بازار آن در مقایسه با بیت کوین بسیار کمتر است. بنابراین سرمایه گذاری بر روی دومین رمز ارز بزرگ نسبت به سرمایه گذاری بر روی بیت کوین قاعدتا با ریسک بیشتری همراه است و البته که سرمایه گذاری در اتریوم می تواند بازدهی و سود بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در بیت کوین داشته باشد.

این تغییر در میزان ریسک در سرمایه گذاری بر روی یک ارز دیجیتال در چرخه ورود و گردش پول بسیار مهم و تاثیر گذار است؛ چرا که نه تنها نحوه طمع سرمایه‌گذاران برای کسب سود بیشتر را برجسته می‌کند، بلکه تاکید می‌کند که اشتهای ریسک پذیری این سرمایه‌گذاران در روندهای صعودی BTC افزایش می‌یابد.

کوین های جایگزین با ارزش بازار متوسط

بسیاری از پروژه‌های آلتکوین‌های کوچک تر بر روی بلاک چین اتریوم و با استاندارد ساخته شده‌اند؛ به همین دلیل دومین رمز ارز دنیا اغلب به عنوان شاخص اصلی افزایش ارزیابی این آلت کوین‌های کوچکتر معرفی می‌شود. هنگامی که قیمت کوین اتر افزایش می‌یابد، اندکی پس از آن، قیمت این نوع Altcoinها نیز افزایش می‌یابد.

با این حال، این آلت کوین‌ها در بین عموم مردم کمتر شناخته شده‌اند و بنابراین علاقه سرمایه‌گذاران کمتری را به خود جلب می‌کنند. به همین دلیل، از ارزش بازار کمتری در مقایسه با اتریوم برخوردار هستند، چه رسد به بیت کوین! این توکن ها در مقایسه با اتریوم که ارزش بازار آن‌ها زیاد است، هم پتانسیل سوددهی بیشتری را دارند و هم پتانسیل ضرردهی بیشتری؛ چرا که نوسان قیمتی در آن‌ها هم در بازارهای خرسی و هم بازارهای گاوی بسیار شدید است.

بسیاری از پروژه‌های آلتکوین‌های کوچک تر بر روی بلاک چین اتریوم و با استاندارد ERC20ساخته شده‌اند؛ به همین دلیل دومین رمز ارز دنیا اغلب به عنوان شاخص اصلی افزایش ارزیابی این آلت کوین‌های کوچکتر معرفی می‌شود. هنگامی که قیمت کوین اتر افزایش می‌یابد، اندکی پس از آن، قیمت این نوع Altcoinها نیز افزایش می‌یابد.

با این حال، این آلت کوین‌ها در بین عموم مردم کمتر شناخته شده‌اند و بنابراین علاقه سرمایه‌گذاران کمتری را به خود جلب می‌کنند. به همین دلیل، از ارزش بازار کمتری در مقایسه با اتریوم برخوردار هستند، چه رسد به بیت کوین! این توکن ها در مقایسه با اتریوم که ارزش بازار آن‌ها زیاد است، هم پتانسیل سوددهی بیشتری را دارند و هم پتانسیل ضرردهی بیشتری؛ چرا که نوسان قیمتی در آن‌ها هم در بازارهای خرسی و هم بازارهای گاوی بسیار شدید است.

آلت کوین‌هایی با حجم معاملات کم

سرمایه گذاری درآلتکوین‌های با ارزش بازار کم، پرخطر و پر سود است؛ زیراپامپ و دامپ آنها بسیار زیاد است. همانطور که سرمایه‌گذاران به اتخاذ رویکردی با ریسک پذیری بیشتر عادت می‌کنند و سود خود را در سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه کوچکتر می‌بینند، ناگزیر چشم انداز خود را روی سرمایه گذاری‌های با ریسک بالاتر و همینطور پاداش بالاتر قرار می‌دهند. به همین دلیل است که این نوع آلت کوین‌ها در روندهای صعودی خود سودهایی چند برابر سودهای بیت کوین و اتریوم به بار می‌آورند.

از آنجا که چشم انداز و انتظار سود در یک روند صعودی به ظاهر پایان ناپذیر همیشه جذاب به نظر می‌رسد، اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران به طور نامحسوس در کنار آن رشد می‌کند. Altcoinهایی که ارزش بازار آن‌ها کم است، آخرین رمز ارزهایی هستند که در یک چرخه گردش پول افزایشی می‌شوند؛ زیرا ارز دیگری وجود ندارد که سرمایه‌گذاران به دنبال سودآوری در آن باشند. در واقع، بسیاری از سرمایه‌گذاران تصمیم می‌گیرند که در این مواقع سیو سود کنند، و سود خود را یا به صورت سرمایه گذاری در بیت کوین و یا به صورت فیات نگه دارند. سیو سود بدین معناست که تریدر یا سرمایه گذار مقداری از رمزارزهای خود را می فروشد تا در مواقع بحرانی سود خود را نگه دارد.

از طرفی آلت کوین هایی وجود دارند که کاربرد خاصی ندارند. بعضی از این رمز ارزها تنها تغییراتی جزئی انجام می‌دهند و یا چیزی را فراهم می‌کنند که به ظاهر مهم است، اما در واقع چنین نیست. بنابراین باید قبل از سرمایه گذاری روی Altcoin مورد نظر خود، درباره آن تحقیقات کامل انجام دهید.

مزایای بیت کوین نسبت به آلت کوین ها

 • قدمت و اعتبار بسیار بیشتر
 • جامعه گسترده
 • پشتیبانی توسط افراد مشهور
 • خرید گسترده توسط سرمایه گذاران سازمانی
 • رهبر بازار رمز ارزها
 • ریسک سرمایه گذاری کمتر
 • هک یا حمله ۵۱ درصد در این شبکه تقریبا غیرممکن است
 • کاملا غیرمتمرکز است و نهاد مرکزی بر روی آن نظارت نمی کند

معایب BTC

 • هزینه کارمزد تراکنش های زیاد است
 • پروسه تایید تراکنش ها طولانی است
 • هزینه استخراج آن بالاست

مزایای آلتکوین ها نسبت به بیتکوین

 • تنوع زیاد
 • پتانسیل رشد بیشتر نسبت به BTC
 • امکان معامله در پلتفرم های مختلف مانند صرافی های غیرمتمرکز
 • مقیاس پذیری بیشتر
 • بیشتر آلت کوین ها سرعت بیشتر و هزینه کارمزد کمتری برای پردازش تراکنش ها دارند
 • به دلیل کاربردهای متنوع، رابط بهتری برای اتصال دنیای واقعی و دنیای رمز ارزها هستند

معایب آلت کوین ها

 • امکان هک یا کلاهبرداری وجود دارد
 • برخی از کوین های جایگزین وابسته به نهاد مرکزی هستند (متمرکز نیستند)
 • قیمت آنها نوسانات زیادی دارد
 • به واسطه حجم بازار کمتر، امکان حمله ۵۱ درصد بسیار بیشتر از بیت کوین است
 • به دلیل حجم بازار کمتر در آلت کوین های با رتبه ها پایین تر، امکان نابود شدن آنها در بازارهای ریزشی وجود دارد

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

۲۴

اردیبهشت
هوش مصنوعی

معرفی بهترین ابزار هوش مصنوعی

ابزار هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) به دسته‌ای از تکنولوژی‌ها گفته می‌شود که به کامپیوترها اجازه می‌دهد تا به صورت خودکار، هوشمندانه و بدون نیاز به دخالت انسان، مسائل را حل کنند و تصمیم‌هایی بگیرند. در این روش، کامپیوتر با استفاده […]

http://platinco.ir/tag/python/

۱۴

اردیبهشت
پایتون

آموزش کتابخانه pygame

انواع روش های ساخت بازی با پایتون Python یکی از زبان‌های محبوب برای توسعه بازی است و به دلیل سادگی و قابلیت استفاده آن، توسعه دهندگان بازی‌های زیادی از آن استفاده می‌کنند. در ادامه، انواع روش‌های ساخت بازی با پایتون[…]

۱۰

فروردین
تجارت, دنیای فضای مجازی, راهکارهای تجاری

دلیل مهاجرت استار تاپ ها

آمار مهاجرت در گروه‌های دانشجویان و فارغ‌التحصیلان،‌ اساتید، محققان و پژوهشگران، پزشکان و پرستاران و فعالان حوزه کسب‌و‌کارهای نوپا (استارتاپ‌ها) چگونه است؟ بیشترین میل بازگشت به کشور بعد از مهاجرت در میان فعالان استارتاپی کشورمان است. از تبدیل شدن موضوع[…]