آموزش ری اکت (بخش اول)

React چیست؟

React یک کتابخانه جاوا اسکریپت است که هدف آن ساده‌سازی مراحل توسعه رابط‌های بصری است. React از سوی فیسبوک توسعه یافته است و در سال ۲۰۱۳ انتشاریافته است. در واقع React زیرساخت تشکیل دهنده بسیاری اپلیکیشن‌های پر استفاده از قبیل فیسبوک و اینستاگرام را تشکیل می‌دهد.

هدف اولیه React این بوده است ساخت یک رابط و حالت آن را در هر زمان با تقسیم کردن رابط و حالت آن در هر زمان به کاری آسان تبدیل کند.

چرا React چنین محبوب است؟

React به طوری طوفانی دنیای توسعه وب فرانت‌اند را تسخیر کرده است. برای این وضعیت چند دلیل می‌توان برشمرد.

پیچیدگی آن کمتر از جایگزین‌های دیگر است

در هنگامی که React انتشار یافت، Ember.js و Angular 1.x گزینه‌های غالب فریمورک‌ها محسوب می‌شوند. هر دو این موارد چنان دستکاری‌هایی در کد می‌کنند که پورت کردن یک اپلیکیشن موجود به کار دشواری تبدیل می‌شود.

در مقابل React طوری طراحی شده که ادغام آن در یک پروژه از قبل موجود آسان باشد، چون از ابتدا بدین صورت طراحی شده بود که بتواند در کد از قبل موجود فیسبوک ادغام شود. ضمناً دو فریمورک دیگر بسیار سنگین بودند، در حالی که React به جای مجموعه کامل MVC صرفاً یک لایه View را عرضه می‌کرد.

زمان‌بندی عالی

در برهه‌ای از زمان نسخه دوم انگولار (Angular 2.x) از سوی گوگل معرفی شد که با نسخه‌های قبل تطبیق نمی‌یافت و تغییرات زیادی در آن رخ داده بود. حرکت از انگولار ۱ به ۲ مانند رفتن به یک فریمورک جدید بود. همچنین بهبود سرعت اجرایی که React نوید می‌داد، موجب شد که اغلب توسعه‌دهندگان React را انتخاب کنند.

این که یک فریمورک از سوی شرکت بزرگی مانند فیسبوک پشتیبانی شود به معنی پایدار بودن و موفقیت بیشتر آن است. فیسبوک در حال حاضر علاقه زیادی به React دارد، ارزش آن را در اوپن‌سورس بودن می‌داند و این به علاوه انرژی همه توسعه‌دهندگانی که از آن در پروژه‌هایشان استفاده می‌کنند، موجب موفقیت React شده است.

 

آموزش ری اکت

آیا یادگیری React آسان است؟

گرچه گفتیم که React نسبت به جایگزین‌های خود ساده‌تر است؛ اما استفاده عملی از آن همچنان پیچیده است؛ با این حال، اغلب پیچیدگی React در فناوری‌های جانبی که در آن ادغام می‌شوند مانند Redux و GraphQL است.

React خودش یک API بسیار کوچک دارد. اساساً برای آغاز کار با آن به درک چهار مفهوم زیر نیاز دارید:

  • کامپوننت‌ها
  • JSX
  • حالت
  • Props

همه این مفاهیم و موارد بیشتر در این مجموعه مطلب توضیح داده شده‌اند.

چگونه React را روی رایانه محیط توسعه خود نصب کنیم؟

React یک کتابخانه است و از این رو شاید استفاده از واژه نصب در مورد آن کمی عجیب باشد. شاید راه‌اندازی کلمه بهتری باشد؛ در هر حال ما با مفاهیم کار داریم و نه عبارت‌ها. روش‌های مختلفی برای راه‌اندازی React برای استفاده روی اپلیکیشن یا وب‌سایت وجود دارد.

بارگذاری مستقیم React در صفحه وب

ساده‌ترین روش افزودن فایل جاوا اسکریپت React به صفحه به صورت مستقیم است. این روش در مواردی که اپلیکیشن React با عناصر موجود روی یک صفحه منفرد تعامل خواهد داشت و به صورت مستقیم کل جنبه ناوبری را کنترل نمی‌کند بهترین گزینه محسوب می‌شود. در این حالت ۲ تگ اسکریپت به تگ body اضافه می‌کنیم:

 

نسخه ۱۶.۷.۰-alpha.2 در لینک‌ها به جدیدترین نسخه ری‌اکت در زمان نگارش این مجموعه مطلب یعنی ۱۶.۷ آلفا اشاره می‌کند که در آن قابلیت Hook ارائه شده است. در صورتی که نسخه جدیدتری وجود دارد باید از آن استفاده کنید.

بدین ترتیب React و React DOM را بارگذاری می‌کنیم. اما شاید از خود بپرسید چرا ۲ کتابخانه بارگذاری شده است؟ چون React 100% مستقل از مرورگر عمل می‌کند و می‌تواند خارج از آن (برای مثال روی دستگاه‌های موبایل با استفاده از React Native) نیز فعال باشد. از این رو باید React Dom نیز بارگذاری شود تا پوشش‌های مناسب مرورگر را اضافه کند.

پس از این که آن تگ‌ها اشاره شد می‌توانید فایل‌های جاوا اسکریپت خود را که از React استفاده می‌کنند بارگذاری کنید و یا این که کد جاوا اسکریپت را در یک تگ Script به صورت inline درج کنید:

برای استفاده از JSX باید یک مرحله دیگر نیز طی کنید که مرحله بارگذاری Babel است:

بدین ترتیب اسکریپت‌ها با نوع MIME خاص text/babel بارگذاری می‌شوند:

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

۲۴

اردیبهشت
هوش مصنوعی

معرفی بهترین ابزار هوش مصنوعی

ابزار هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) به دسته‌ای از تکنولوژی‌ها گفته می‌شود که به کامپیوترها اجازه می‌دهد تا به صورت خودکار، هوشمندانه و بدون نیاز به دخالت انسان، مسائل را حل کنند و تصمیم‌هایی بگیرند. در این روش، کامپیوتر با استفاده […]

http://platinco.ir/tag/python/

۱۴

اردیبهشت
پایتون

آموزش کتابخانه pygame

انواع روش های ساخت بازی با پایتون Python یکی از زبان‌های محبوب برای توسعه بازی است و به دلیل سادگی و قابلیت استفاده آن، توسعه دهندگان بازی‌های زیادی از آن استفاده می‌کنند. در ادامه، انواع روش‌های ساخت بازی با پایتون[…]

۱۰

فروردین
تجارت, دنیای فضای مجازی, راهکارهای تجاری

دلیل مهاجرت استار تاپ ها

آمار مهاجرت در گروه‌های دانشجویان و فارغ‌التحصیلان،‌ اساتید، محققان و پژوهشگران، پزشکان و پرستاران و فعالان حوزه کسب‌و‌کارهای نوپا (استارتاپ‌ها) چگونه است؟ بیشترین میل بازگشت به کشور بعد از مهاجرت در میان فعالان استارتاپی کشورمان است. از تبدیل شدن موضوع[…]