flutter vs react native

مقایسه Flutter و React Native

شرکت طراحی و برنامه نویسی پلاتین با مقاله ای در مورد مقایسه ی React Native و Flutter در خدمت شما می باشد.

Flutter چیست؟

فلاتر ابتدا توسط شرکت گوگل به عنوان یک چارچوب رابط کاربری یا همان طراحی UI برای ایجاد رابط های بومی (Native) در سیستم عامل های IOS و Android طراحی شد. Flutter با کد های موجود درون برنامه خود کار می کند و اغلب توسط توسعه دهندگان و سازمان ها به دلیل استفاده رایگان و منبع باز بودن در سراسر دنیا مورد استفاده ی برنامه نویسن قرار می گیرد. همچنین Flutter  یک روش اصلی برای ایجاد کردن برنامه های کاربردی برای Google Fuchsia می باشد. (Fuchsia  یک سیستم عامل مبتنی بر قابلیت هایی است ، که توسط گوگل ارائه شده و توسعه یافته است). اولین نسخه Flutter به نامSKY  شناخته شده و در سیستم عامل اندروید مورد استفاده قرار می گیرد.

flutter

React Native چیست؟

ابتدای سال ۲۰۱۵ اولین نسخه stable یک کتابخhنه جاوا اسکریپت متن باز(open source Java script)  برای توسعه رابط کاربری وب اپلیکیشن ها توسط فیس بوک منتشر شد.  این کتابخانه React یا همان React Js  نام داشت. محبوبیت این کتابخانه در اوایل انتشار به طور صعودی افزایش یافت. به طوری که به جز فیس بوک کمپانی های Airbnb و Netflix  نیز از آن استفاده میکنند. اواخر مارچ ۲۰۱۵ ، React Native به عنوان یک فریم ورک جدید توسط فیس بوک منتشر شد که این اجازه را می دهد که با استفاده از جاوا اسکریپت و کتابخانه React  اپلیکیشن موبایل بسازید.

react native

مقایسه Flutter و React Native

رابط کاربری

هنگامی که می خواهید یک بلوک برای رابط کاربری ایجاد کنید ، بزرگترین شکاف بین Flutter و  React Nativeوجود دارد. React Native مبتنی بر اجزای بومی می باشد و با Flutter تفاوت دارد. React Native  با مجموعه ویجت های اختصاصی ، بسیار خوب کار می کند. متاسفانه برخی مشکلات نیز وجود دارد. به عنوان مثال ، کتابخانه Cupertino که دارای اجزای سبک IOS نمی باشد را بررسی کنیم. این یک مشکل بزرگ در میان توسعه دهندگان نرم افزار تلفن همراه می باشد. در جنگ بین Flutter و React Native ، تجربه کاربر باReact Native  سازگار تر می باشد.

زمان توسعه

تعدادی از شرکت های توسعه نرم افزار تلفن همراه که امروز وجود دارند، برتری خود را در تحویل به موقع پروژه ها نشان داده اند و  React Nativeنیز یکی از بهترین شرکای این شرکت ها می باشد. در مقایسه Flutter وReact  Native می توان گفت که Flutter جدید می باشد و زمان زیادی برای توسعه پروژه ها نیاز دارد. React Native دارای اجزای آماده برای استفاده می باشد که به سرعت بخشیدن در توسعه نرم افزار کمک زیادی می کند. Flutter همچنین وعده قابلیت استفاده با کیفیت بالا را می دهد ، اما چارچوب توسعه نرم افزار نیاز به شناخت بیشتری نسبت به واکنش بومی دارد.

عملکرد

توسعه دهندگان برنامه های تلفن همراه که این زبان ها را به خوبی می شناسند مطمئنا با این نقطه قوتGoogle Flutter با برخی امتیازات اضافی آن آشنای هستند. در Flutter لایه JavaScript به راحتی با اجزای بومی ارتباط بر قرار می کند. اما در طرف دیگر توسعه دهندگان برای ایجاد یک برنامه کاربردی، به یک محیط بومی احتیاج ندارند. در مجموع می توان Flutter را از لحاظ عملکرد بالاتر از React Native دانست.

نتیجه گیری

تصمیم گیری بین اینکه کدام یک از این دو بهتر از دیگری می باشد کمی سخت به نظر می رسد. چرا که هر کدام جوانب مثبت و منفی خاص خود را دارا می باشند. اما به نظر بیشتر برنامه نویسان Flutter یک چارچوب جدید می باشد و زمان می برد تا مثل React Native به ثبات کامل برسد و برای توسعه برنامه های تلفن همراه مورد استفاده قرار گیرد.

با پلاتین به روز باشید.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

تکنولوژی های استفاده شده در netflix | Netflix TechStack

۱۴

آذر
react, SWIFT, The best startup, اخبار, استارت اپ, بازاریابی, بازاریابی محتوا, تجارت, تحقیقات بازار, جاوا اسکریپت, طراحی اپلیکیشن

تکنولوژی های استفاده شده در netflix | Netflix TechStack

در این مقاله قصد داریم تکنولوژی های مورد استفاده در Netflix رو براتون شهر بدیم . پس ادامه مطلب رو دنبال کنید 🙂 Tech stack یا پشته فناوری به مجموعه‌ای از فناوری‌ها، زبان‌ها، ابزارها و سرویس‌هایی اشاره دارد که در […]

۲۴

اردیبهشت
هوش مصنوعی

معرفی بهترین ابزار هوش مصنوعی

ابزار هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) به دسته‌ای از تکنولوژی‌ها گفته می‌شود که به کامپیوترها اجازه می‌دهد تا به صورت خودکار، هوشمندانه و بدون نیاز به دخالت انسان، مسائل را حل کنند و تصمیم‌هایی بگیرند. در این روش، کامپیوتر با استفاده[…]

http://platinco.ir/tag/python/

۱۴

اردیبهشت
پایتون

آموزش کتابخانه pygame

انواع روش های ساخت بازی با پایتون Python یکی از زبان‌های محبوب برای توسعه بازی است و به دلیل سادگی و قابلیت استفاده آن، توسعه دهندگان بازی‌های زیادی از آن استفاده می‌کنند. در ادامه، انواع روش‌های ساخت بازی با پایتون[…]