تکنولوژی چه تاثیری بر زندگی انسان ها گذاشته است؟

ما انسان‌ها فناوری‌هایی اختراع کردیم و توسعه دادیم تا زندگی‌مان را به بهترین شیوه ممکن تغییر دهیم. در حال حاضر این فناوری‌ها هر لحظه از زندگی‌مان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. یکی از این فناوری‌ها ربات‌ها هستند، ربات‌ها مدل‌های جدید انسانی هستند و بر اساس بسیاری از پیشبینی‌ها در نهایت همین ربات‌ها هستند که جهان ما را کنترل خواهند کرد. در حال حاضر نیز به دنبال شیوه‌ای هستیم تا با استفاده از فناوری به درون بدن‌مان راه پیدا کنیم، هدف این فناوری نیز خون و احساسات انسانی است و می‌توانیم بگوییم که تقریباً به این هدف دست پیدا کرده‌ایم.

در کسب‌وکارها، استفاده از هوش مصنوعی، محاسبات ابری، یادگیری ماشین، تحلیل پیشگویانه و ابزارهای هوش کسب‌وکار باعث شده است روش‌های جدیدی برای هدایت، فعالیت و مدیریت کسب‌وکارهایمان در اختیار داشته باشیم. پیشرفت محاسبات ابری، ذخیره ابری، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را می‌توان به عنوان مثال‌هایی ذکر کرد که نشان می‌دهد به زودی بدن ما نیز به این فناوری‌ها متصل شده و داده‌های مرتبط با فعالیت‌های انسانی را به طور زنده مشاهده خواهیم کرد.

توسعه اختراع‌ها و فناوری‌ها باعث ایجاد تغییرات مثبت و منفی متعددی در زندگی‌مان شده است. فناوری‌ها و اختراع‌های جدید نتیجه کنجکاوی، خلاقیت و تکنیک‌های حل مسئله ما هستند. اگر نتوانیم هر روز خودمان را بهبود دهیم پس چه کار کنیم؟ البته توسعه فناوری‌ها باید به شیوه‌ای انجام شود که دوستدار محیط زیست و انسان‌ها باشد. فناوری باید بخش مثبتی از زندگی و نه قاتل بهره‌وری باشد.

تکنولوژی

اما در حال حاضر ما شبیه به ربات‌هایی انسان‌نما شده‌ایم و این بزرگ‌ترین تغییری است که فناوری در زندگی‌مان داشته است. فناوری را می‌توانیم در هوا، آب، غذا، آموزش، کسب‌وکار، دفتر کار، الکتریسیته، بازاریابی، ذخیره داده‌ها، ارتباطات، اتومبیل‌ها، پارک کردن، مسافرت، خرید، بانک‌ها و غیره ببینیم. این فناوری‌ها تقریباً همه جا را تسخیر کرده‌اند و تمام موارد زندگی روزمره‌مان را شامل می‌شوند. فناوری پادشاهی است که انسان برده او است. اما یک برده باهوش و خردمند می‌تواند نظر خود را به پادشاه تحمیل کند.

آیا می‌دانید صبح که از خواب بیدار می‌شوید به چه چیزی فکر می‌کنید؟ برای مثال چطور نویسندگی خود را بهبود دهم؟ چطور محصولاتم را بازاریابی کنم؟ چطور درآمد بیشتری داشته باشم؟ چطور همان زندگی مورد نظرم را داشته باشم؟ چطور به اهداف و آرزوهایم برسم و چطور جهان را بهبود دهم؟ فناوری می‌تواند در راه رسیدن به همه این اهداف به ما کمک کند. علاوه بر این هزاران کسب‌وکار و انسان دیگر وجود دارند که آماده‌اند تا با استفاده از اینترنت به شما کمک کنند. فقط باید جستجو کرده و پیدایشان کنید. محصولاتی را که برای تغییر زندگی‌تان ایجاد شده‌اند می‌توانید در اینترنت یا هر جای دیگری پیدا کنید. تقریباً تمام شرکت‌ها در تبلیغات‌شان درباره تغییر صبحت می‌کنند و از فناوری برای هدف گرفتن شما بهره می‌برند.

برای مثال اینکه چطور با ۷ عادت جدید می‌توانید جهان را تغییر دهید؟ چطور زندگی‌تان را در طول ۳۰ روز تغییر دهید؟ چطور با خرید محصول خاصی ۱۰۰۰ بازدید به وبسایت‌تان اضافه کنید؟ این همان تأثیر فناوری در تفکر، ارتباطات، عادت‌ها و فعالیت‌های اجتماعی‌مان است. ما به فناوری‌ها وابسته‌ایم تا به ما کمک کنند و فناوری‌ها نیز به شیوه‌های خوب و بد به ما کمک می‌کنند.

۱. فناوری باعث تغییر فضای آموزشی شده است

فناوری چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کرده است؟

فناوری باعث تغییر شیوه‌های آموزشی و یادگیری شده است. ما در گذشته نمی‌توانستیم با این سرعت و انعطاف‌پذیری داده، اطلاعات و دانش کسب کنیم. مدرسه‌هایمان فاصله زیادی از خانه داشت و علاقه زیادی هم به حضور در کلاس‌هایش نداشتیم.

امروزه به دلیل وجود فناوری‌های جدید، مدارس آنلاین را در اختیار داریم. هر کسی می‌تواند با استفاده از یک کامپیوتر و اینترنت یک مدرک آنلاین بگیرد. دوره‌های آنلاین مختلفی وجود دارد که مناسب افرادی از سطوح مختلف است و می‌توانید محتواهای مختلفی را در این دوره‌ها دریافت کنید. چنین تغییری را می‌توان به عنوان یک تغییر مثبت در فضای آموزشی محسوب کرد. حتی پس از پیشرفت‌های زیاد یادگیری ماشین نیز می‌توانیم انتظار داشته باشیم ربات‌ها و ماشین‌ها در آموزش انسان‌ها نقش بزرگی ایفا کنند.

۲. فناوری شیوه‌های ارتباطی‌مان را تغییر داده است

فناوری چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کرده است؟

امروزه موبایل، اینترنت، کامپیوتر و شبکه‌های اجتماعی، ابزارهای تماس و کنفرانس تصویری و اپلیکیشن‌های موبایل را در اختیار داریم تا بتوانیم با هر فردی از هر کجای جهان ارتباط داشته باشیم. در گذشته چنین امکانی وجود نداشت. مزیت این شیوه ارتباطی جدید این است که می‌توانیم به شیوه‌ای آسان و سریع با دیگران ارتباط برقرار کنیم.

در گذشته باید روزها منتظر می‌ماندیم تا نامه‌ای که ارسال کرده‌ایم به مقصد برسد یا اینکه نامه‌ای را که در انتظار آن هستیم دریافت کنیم. این نامه می‌توانست یک متن شخصی، موارد مالیاتی، کارت دعوت یا هر چیز دیگری باشد. اما امروزه با وجود فناوری‌هایی مانند ایمیل می‌توانیم این کارها را با سرعت بسیار بیشتری انجام دهیم. می‌توانید با استفاده از گوشی موبایل‌تان هر یک از این کارها را انجام دهید و هیچ کس هم نمی‌تواند جلوی این پیشرفت فناوری را بگیرد.

۳. عادت‌های جدید و اعتیاد دیجیتالی

فناوری چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کرده است؟

با تغییرات به وجود آمده در فضای فناوری شاهد تغییراتی در عادت‌هایمان هستیم و به خصوص می‌توانیم این موضوع را در کودکان و نوجوانان مشاهد کنیم، تغییراتی که مواجهه با آن برای بسیاری از والدین سخت است. بیشتر کودکان و نوجوانان به اینترنت اعتیاد دارند، برای آن‌ها اینترنت یک اسباب‌بازی است. استفاده فراگیر از اینترنت می‌تواند اتفاق خوبی باشد اما ممکن است باعث ایجاد اختلالاتی در رشد توانایی‌های ذهنی و خلاقانه کودکان و نوجوانان شود.

آیا می‌توان از هوش مصنوعی به عنوان ابزاری برای ایجاد خلاقیت نام برد؟ پاسخ دادن به این سؤال دشوار است. ۲۰ سال دیگر ممکن است استفاده صرف از اینترنت نیز برای کودکان و نوجوانان کسل‌ کننده باشد و همانطور که امروزه از اینترنت و گوگل برای کارهای روزمره‌مان استفاده می‌کنیم در این آینده نیز شاهد استفاده روزمره کودکان و نوجوانان از ربات‌ها و انواع هوش مصنوعی باشیم.

۴. تغییرات سبک زندگی که پس از استفاده از فناوری‌ها به وجود آمدند

فناوری چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کرده است؟

فناوری تأثیرات مثبت و منفی زیادی در زندگی روزمره ما دارد. امروزه به ظاهر زندگی بیش از پیش اهمیت می‌دهیم. در شرایط مختلف و به طرز دیوانه‌وار و گاه خطرناکی به عکس گرفتن و ذخیره سلفی‌هایمان مشغول می‌شویم. خریدهایمان را به طور آنلاین انجام می‌دهیم و از ابزارهای مقایسه قیمت‌ها برای یافتن کالاهای مورد نظرمان استفاده می‌کنیم.

اینترنت اشیاء به موضوعی رایج تبدیل شده است و بیش از پیش شاهد دستگاه‌هایی هستیم که به اینترنت متصل می‌شوند. زندگی ما شلوغ‌تر از پیش شده است. ۳۰ سال پیش افراد وقت بیشتری برای خانواده و دوستان‌شان داشتند. افراد آن زمان از زندگی واقعی در زمان حال خود لذت می‌بردند و در عین حال بیشتر درگیر احساسات خود، خانواده و دوستانشان بودند و به طبیعت و انسانیت اهمیت بیشتری می‌دادند.

امروزه نیز ما به تمام این موضوعات در شبکه‌های اجتماعی اهمیت می‌دهیم اما درگیری احساساتی کمتری با این موضوعات داریم. اینجا است که می‌توان اثرات فناوری را ببینیم. اهمیت دادن ما به موضوعی خاص به یک لایک یا نظر منتهی می‌شود و سپس به سرعت مطالب و موضوعات جدیدی جایگزین آن می‌شوند. این یکی از تغییرات فناوری است که خوب یا بد بودن آن به خودمان بستگی دارد و اینکه چطور بتوانیم از این ابزارها برای بهبود زندگی‌مان و نزدیک شدن به افراد مهم زندگی‌مان استفاده کنیم.

۵. فناوری روی سلامتی ما تأثیر گذاشته است

فناوری چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کرده است؟

فناوری به زندگی ما سرعت بخشیده است اما شاهد کاهش کیفیت زندگی در بسیاری از جنبه‌ها هستیم. امروزه فناوری‌های بسیار بیشتری نسبت به گذشته برای حفظ سلامتی‌مان در اختیار داریم اما می‌توان یکی از دلایل کاهش سلامتی و نیاز به فناوری‌های سلامتی را همین پیشرفت‌های فناوری دانست.

در گذشته افراد تجهیزات الکتریکی کمتری در اختیار داشتند و معمولاً کارها به فعالیت فیزیکی نیاز داشت. افرادی که در چنین کارهایی مشغول به فعالیت بودند معمولاً سالم‌تر بودند و از بسیاری از جنبه‌ها از فیتنس‌کاران امروزی وضعیت بهتری داشتند. آن‌ها بدون استفاده از فناوری زندگی سالم‌تری داشتند و گرچه امید به زندگی پایین‌تر بود اما می‌توان گفت که از کیفیت زندگی بیشتری برخوردار بودند.

۶. توانایی‌های تفکر انتقادی‌مان را از دست داده‌ایم

فناوری چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کرده است؟

امروزه به جای اختراعات شاهد کسب‌وکارهایی هستیم که هدف اصلی‌شان حل مشکلات دیگران است. این کسب‌وکارها به فروش هر محصول قابل تصوری مشغول هستند و تمام انسان‌ها را نیز هدف گرفته‌اند. در این کسب‌وکارها افراد مشغول جمع‌آوری داده‌های مشتریان هستند، اینکه مشتریان چه چیزهایی را جستجو می‌کنند، کجا کلیک می‌کنند، چه چیزی می‌خرند و اینکه به یک متن خاص چه واکنشی نشان می‌دهند. این موضوع روی زندگی ما تأثیر گذاشته است چون این محصولات بر اساس نتایج جستجو و عادت‌های ما در استفاده از فناوری‌ها شکل گرفته‌اند.

افراد سؤالات خود را جستجو می‌کنند و به دنبال جواب ساده‌ای می‌گردند و وقت کافی در اختیار ندارند تا درباره آن موضوع خاص فکر کنند. در چنین شرایطی که می‌توانیم به سادگی به پاسخ سؤالات خود دست پیدا کنیم دیگر چه نیازی به تفکر انتقادی داریم؟ وقتی موتورهای جستجویی وجود دارند که حتی سؤال مورد نظرمان را به ما پیشنهاد می‌دهند دیگر حتی نیازی نیست سؤال دقیقی در ذهن‌مان داشته باشیم.

شاید یکی از دلایل به وجود آمدن هوش مصنوعی برای نسل‌های آینده این باشد که ما در حال از دست دادن قابلیت تفکر انتقادی هستیم. جنبه مثبت این موضوع این است که می‌توانیم با استفاده از فناوری به سادگی به کسب اطلاعات و دانش بپردازیم، اما جنبه منفی موضوع نیز این است که داده‌های بیش از اندازه، سرریز اطلاعات و استفاده بیش از اندازه از فناوری ما را به این ابزارها معتاد می‌کند. می‌توان گفت که بسیاری از افراد دیگر نمی‌توانند بدون مشاهده یک مثال تصویری، موضوعی را درک و تحلیل کنند. به نظر این یکی از جنبه‌های تأثیر فناوری در زندگی روزمره‌مان است.

۷. فناوری باعث ایجاد تحولاتی در فضای کسب‌وکار شده است

فناوری چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کرده است؟

فناوری روی فضای کسب‌وکارها نیز تأثیر گذاشته است و به زودی باید منتظر این باشیم که تقریبآً هر فرآیندی در فضای کسب‌وکار به طور خودکار انجام شود. مدل‌های جدید کسب‌وکار فناوری‌های مختلف را در مرکز خود جای داده‌اند. فکر نمی‌کنم حتی یک کسب‌وکار نیز در جایی از دنیا وجود داشته باشد که در حال استفاده از فناوری نباشد.

افراد بیش از پیش در حال فکر کردن به کسب درآمد مستقل هستند و به همین دلیل است که فناوری‌هایی همچون محاسبات ابری، اتوماسیون بازاریابی، ذخیره‌سازی ابری، اتومبیل‌های خودران و ربات‌ها بیش از پیش مورد استفاده قرار می‌گیرند. دلیل به وجود آمدن چنین فناوری‌هایی کسب سود بیشتر در زمان کمتر و با استفاده از نیروی انسانی کمتر است. همه در تلاش هستند تا قبل از رقیب‌شان به پایان خط برسند.

در چنین شرایطی است که با مشکل جدیدی مواجه می‌شویم. میلیون‌ها نفر از افراد سراسر جهان با مشکل بیکاری مواجه شده‌اند و بسیاری از پیشبینی‌ها حاکی از این هستند که در صورت عدم برنامه‌ریزی درست این آمار بیکاری در سال‌های آینده افزایش بیشتری خواهد داشت.

۸. فناوری پردازش ابری و ذخیره‌سازی ابری یکی دیگر از تحولات حال حاضر است

فناوری چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کرده است؟

فکر می‌کنم همه ما از این فناوری‌ها اطلاع داشته باشیم، این که دیگر نیازی نیست اطلاعات خود را در هارد، فلش یا دی‌وی‌دی‌ها ذخیره کنید. می‌توانید داده‌های خود را در فضای ابری آپلود کنید و هر زمان و هر جایی که به آن‌ها نیاز داشتید به آنها دسترسی داشته باشید. فناوری‌های ابری به افراد و کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا به صرف هزینه کمتری بسیاری از مشکلات خود را در راستای به اشتراک گذاری و دسترسی به فایل‌ها حل کنند و فعالیت‌شان در فضای آنلاین با سهولت بیشتری انجام بگیرد.

۹. تأثیرات فناوری در فضای کار نیز مشهود است

فناوری چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کرده است؟

فناوری روی فضای کاری ما نیز تأثیر گذاشته است. می‌توانید کیفیت محصولات و سرویس‌هایتان را اندازه‌گیری کنید، فرآیند تولید را سرعت ببخشید، هزینه‌های بازاریابی را کاهش دهید، محصولات بیشتری را در فضای آنلاین بفروشید و درآمدتان را به طور مستقیم از بانک دریافت کنید. می‌توانید درباره بازارتان تحقیق کنید، رقبایتان را تحلیل کنید و درباره تجهیزات فنی فضای کاری‌تان اطلاعات جدیدی کسب کنید. چنین تغییراتی باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش سود دهی شما می‌شود. می‌توانید با استفاده از ابزارهای ارتباط آنلاین با همکارانتان گفتگو کنید یا کنفرانسی برگزار نمایید.

۱۰. فناوری باعث تغییر رفتارها و افزایش طمع انسان شده است

فناوری چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کرده است؟

ما صبر خود را از دست داده‌ایم. اگر سرعت اینترنت کاهش پیدا کند یا شخصی به سرعت به پیام‌مان پاسخ ندهد عصبانی می‌شویم. در عرض چند ثانیه صبر خود را از دست می‌دهیم و نمی‌توانیم شرایط موجود را تحمل کنیم. می‌توان گفت که در گذشته افراد صبر بیشتری داشتند و در بسیاری از جنبه‌های زندگی به علت عدم تأکید روی سرعت، افراد به صبر و حوصله بیشتری نیاز داشتند.

ذهن ما در مواجهه با لایک‌ها و کامنت‌ها تغییر کرده است و این موارد چنان اهمیتی در ذهن ما پیدا کرده‌اند که ممکن است مهم‌ترین کارهایمان را در صورت دریافت یک نوتیفیکیشن یا پیام متوقف کنیم. ما در اینترنت دنبال دوست می‌گردیم اما نمی‌دانیم همسایه‌مان در چه شرایطی است. متن‌ها و ویدیوهای الهام‌بخش را در اینترنت به اشتراک می‌گذاریم اما کمتر کسی به سلامت گیاهان، حیوانات و طبیعت اهمیت می‌دهد.

ما در حال حاضر بیش از آنکه در حال استفاده بهینه از فناوری باشیم به آن معتاد شده‌ایم. فناوری به صنعتی شدن بیشتر جهان کمک می‌کند و در چنین شرایطی بسیاری از افراد بدون اهمیت دادن به طبیعت، گیاهان یا حیوانات به دنبال کسب منافع بیشتر برای خود هستند. در این زمینه‌ها فناوری باعث سرعت بخشیدن به فرآیند فساد و تخریب شده است.

۱۱. فناوری روی جوانان تأثیر گذاشته است

فناوری چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کرده است؟

جوانان برای به انجام رساندن هر کاری به سمت فناوری می‌روند. حتی در مدرسه نیز بسیاری از اطلاعات مورد نیاز با استفاده از اینترنت در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. فناوری باعث شده است که بسیاری از نوجوانان بزرگ‌تر از سن واقعی‌شان باشند. آن‌ها مطالبی را یاد می‌گیرند و ویدیوهایی می‌بینند که ۲۵ سال پیش دسترسی به آن‌ها غیرممکن بود. این‌ها تأثیرات منفی فناوری بر نوجوانان و جوانان هستند. نوجوانان و جوانان در شبکه‌های اجتماعی نظرات خود را بیان می‌کنند و با مخالفانشان می‌جنگند اما در دنیای واقعی فاقد چنین مهارت‌هایی برای ابراز عقیده و دفاع از خود هستند.

از طرفی فناوری باعث بهبود شرایط پیدا کردن شغل و راه‌اندازی کسب‌وکار شده است. بسیاری از جوانان می‌توانند به سادگی در فضای آنلاین شرکت‌هایی را پیدا کنند که به دنبال توانایی‌های آن‌ها هستند و همچنین بسیاری از آن‌ها به دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین خود می‌روند.

۱۲. آینده صاحبان کسب‌وکارهای کوچک نامشخص است

فناوری چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کرده است؟

فناوری، سرعت گذشت زمان را افزایش داده است. با پیشرفت روز به روز فناوری هماهنگ ماندن با این پیشرفت‌ها برای صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و کارآفرینان کار دشواری است. فناوری باعث از بین رفتن مرزهای بین کشورها شده است و امروزه با یک دهکده جهانی پرجمعیت روبه‌رو هستیم که در آن افراد قدرتمند با استفاده از هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌های روز حکم‌فرمایی می‌کنند. در چنین شرایطی فعالیت و پیشرفت برای کسب‌وکارهای کوچک بسیار دشوارتر از پیش شده است. از طرفی فناوری‌های مختلف فقط مختص قدرتمندان و سرمایه‌داران نیستند و کسب‌وکارهای کوچک نیز می‌توانند با کمی تلاش و پشتکار به این فناوری‌ها دست پیدا کنند با این حال می‌توان گفت که استفاده از این فناوری‌ها برای شرکت‌ها بزرگ بسیار آسان‌تر از کسب‌وکارهای کوچک است.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

تکنولوژی های استفاده شده در netflix | Netflix TechStack

۱۴

آذر
react, SWIFT, The best startup, اخبار, استارت اپ, بازاریابی, بازاریابی محتوا, تجارت, تحقیقات بازار, جاوا اسکریپت, طراحی اپلیکیشن

تکنولوژی های استفاده شده در netflix | Netflix TechStack

در این مقاله قصد داریم تکنولوژی های مورد استفاده در Netflix رو براتون شهر بدیم . پس ادامه مطلب رو دنبال کنید 🙂 Tech stack یا پشته فناوری به مجموعه‌ای از فناوری‌ها، زبان‌ها، ابزارها و سرویس‌هایی اشاره دارد که در […]

۲۴

اردیبهشت
هوش مصنوعی

معرفی بهترین ابزار هوش مصنوعی

ابزار هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) به دسته‌ای از تکنولوژی‌ها گفته می‌شود که به کامپیوترها اجازه می‌دهد تا به صورت خودکار، هوشمندانه و بدون نیاز به دخالت انسان، مسائل را حل کنند و تصمیم‌هایی بگیرند. در این روش، کامپیوتر با استفاده[…]

http://platinco.ir/tag/python/

۱۴

اردیبهشت
پایتون

آموزش کتابخانه pygame

انواع روش های ساخت بازی با پایتون Python یکی از زبان‌های محبوب برای توسعه بازی است و به دلیل سادگی و قابلیت استفاده آن، توسعه دهندگان بازی‌های زیادی از آن استفاده می‌کنند. در ادامه، انواع روش‌های ساخت بازی با پایتون[…]