مدیریت پایگاه داده MySQL با پایتون

شرکت پلاتین با یک مقاله ی دیگر در خدمت شما می باشد.

از قابلیت‌های یک زبان برنامه‌نویسی ، دسترسی به پایگاه‌های داده می باشد. پایتون هم از این قاعده مستثنی نیست. پایتون قابلیت ایجاد ارتباط با تمامی پایگاه‌های داده‌ای که امروزه استفاده می‌شود، را دارا می باشد. در این مقاله قرار است توسط کتابخانه‌ی PyMySQL به پایگاه داده MySQL وصل شویم. توجه کنید این مقاله مناسب افرادی می باشدکه به زبان SQL مسلط باشند.

تمامی کدهای این مقاله با پایتون ۳.۶ نوشته شده‌اند.

شروع

برای شروع کار ، نیاز است که MySQL نصب شده باشد. حتما باید نسخه مطابق با سیستم عامل خود را دانلود و نصب کنید.

سپس با اجرای دستور زیر در خط فرمان کتابخانه PyMySQL را نصب کنید.

برای اینکه از نصب آن مطمئن باشید ، از دستور زیر استفاده کنید:

و اگر با موفقیت نصب شده باشد، باید پیغامی مانند عبارت زیر را ببینید:

 

ساز و کارِ وصل شدن به پایگاه داده

برای وصل شدن به پایگاه داده ، باید یک اتصال ایجاد کرد. ایجاد اتصال با استفاده از متد connect انجام می‌شود. متد connect پارامترهای میزبان پایگاه داده، نام کاربری، رمز عبور و اسم پایگاه داده را گرفته و یک اتصال با پایگاه داده ایجاد می‌کند. سپس باید یک مکان‌نمایی (cursor) ایجاد کرده تا پیگیری کند که در کجای پایگاه داده قرار داریم. سپس با متد execute دستورات SQL را اجرا می‌کنیم. بعد از اجرای دستور SQL، باید مقدار عبارتی که مکان‌نمای ما به آن اشاره می‌کند را بگیریم. این کار را با متدهای fetchone و fetchall انجام می‌ گیرد. در آخر هم باید اتصال به پایگاه داده را بسته که اینکار با متد close انجام می‌گیرد.

ابتدا پایگاه داده‌ای با نام zerotohero_db ایجاد می‌کنیم که دارای یک جدول به نام authors می‌باشد. این جدول دارای ستون‌های last_name، name، id و specialty می‌باشد. سپس یک رکورد به آن اضافه می‌کنیم.

و کد پایتون به صورت زیر می‌شود:

و به صورت زیر خروجی می دهد:

 

ایجاد جدول

درج اطلاعات در پایگاه داده

برای درج داده به صورت زیر عمل می‌کنیم:

در عملیات‌هایی که تغییراتی در پایگاه داده ایجاد می‌کنند، باید از متد commit استفاده شود، تا تغییرات در پایگاه داده انجام شوند. عمل commit را در try…except می گذاریم که اگر مشکلی بوجود آمد دستور اجرا نشده و توسط متد rollback، پایگاه داده به حالت قبل خود بازگردد.

پاک کردن از پایگاه داده

 

بروزرسانی پایگاه داده

 

خواندن اطلاعات از پایگاه داده

در مواقعی که بخواهیم یک رکورد از پایگاه داده بخوانیم از متد fetchone استفاده می‌کنیم، در غیر این صورت از fetchall استفاده می‌کنیم.

 

در این مقاله سعی شد تا انجام اعمال اصلی بر روی پایگاه داده MySQL پوشش داده شود.

با پلاتین همراه باشید.

All Comments:

  1. رهنما

    ۰۸/۲۱/۱۳۹۸

    با سلام و عرض خسته نباشید
    لطفا درباره نصب pymysql و فایل نصب wheel هم توضیج بفرمایید
    با تشکر

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

۲۴

اردیبهشت
هوش مصنوعی

معرفی بهترین ابزار هوش مصنوعی

ابزار هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) به دسته‌ای از تکنولوژی‌ها گفته می‌شود که به کامپیوترها اجازه می‌دهد تا به صورت خودکار، هوشمندانه و بدون نیاز به دخالت انسان، مسائل را حل کنند و تصمیم‌هایی بگیرند. در این روش، کامپیوتر با استفاده […]

http://platinco.ir/tag/python/

۱۴

اردیبهشت
پایتون

آموزش کتابخانه pygame

انواع روش های ساخت بازی با پایتون Python یکی از زبان‌های محبوب برای توسعه بازی است و به دلیل سادگی و قابلیت استفاده آن، توسعه دهندگان بازی‌های زیادی از آن استفاده می‌کنند. در ادامه، انواع روش‌های ساخت بازی با پایتون[…]

۱۰

فروردین
تجارت, دنیای فضای مجازی, راهکارهای تجاری

دلیل مهاجرت استار تاپ ها

آمار مهاجرت در گروه‌های دانشجویان و فارغ‌التحصیلان،‌ اساتید، محققان و پژوهشگران، پزشکان و پرستاران و فعالان حوزه کسب‌و‌کارهای نوپا (استارتاپ‌ها) چگونه است؟ بیشترین میل بازگشت به کشور بعد از مهاجرت در میان فعالان استارتاپی کشورمان است. از تبدیل شدن موضوع[…]